Luka edukacyjna 2021 – co musisz o niej wiedzieć?
17 lutego, 2022Czego nie ma w tablicach maturalnych? Pobierz dodatek!
15 kwietnia, 2022„Niektóre niedopowiedzenia są w życiu nieuniknione. Nie da się żyć bez ponoszenia porażek w jakiejś dziedzinie, chyba, że żyje się tak ostrożnie, jakby się w ogóle nie żyło – co z kolei stanowi porażkę na całej linii” J.K Rowling
Dlaczego więc popełnianie błędów podczas nauki jest takie ważne?
W trakcie przyswajania nowego materiału, nauki czegoś z czym nie mieliśmy wcześniej kontaktu popełnianie błędów jest bardzo częste. Czy to źle? Na pewno nie. Wielu z nas pamięta okres szkolny i różne przedmioty. Niektóre lekcje wymagały od nas ciężkiej pracy, poświęcania dużej ilości czasu jednemu tematowi, aby móc zdać dany egzamin na 5.
W każdym procesie uczenia popełnianie błędów jest bardzo istotnym elementem. Poprzez błędy właśnie możemy wykluczyć złe odpowiedzi, dojść do tych prawidłowych, sprawdzić siebie samego pod względem myślenia i przekonać się jakie jest nasze prawdziwe podejście do radzenia sobie z popełnianymi przez nas błędami.
Wielu młodych ludzi zwraca uwagę na to, że zapamiętali coś z lekcji tylko dlatego, że kolega z ławki obok popełnił kategoryczny błąd w obliczeniach matematycznych lub gramatyce angielskiej i zostało mu na to na forum całej klasy wytknięte przez nauczyciela. Później podczas na przykład egzaminu maturalnego zauważyli, że znają odpowiedź na dane pytanie tylko dlatego, że dokładnie pamiętają tę właśnie sytuacje z lekcji. Nauczyciel korygujący jednego ucznia przy całej klasie pobudził emocje innych uczniów, którzy dzięki temu ( pewnie na całe życie) zapamiętali wreszcie wzór na pole trapezu. Działa to też w drugą stronę. Kto z nas pamięta błąd popełniony przez nauczyciela? Pewnie wszyscy. Na pewno został on zapamiętany… na długo.
W samym procesie uczenia się nie chodzi o popełnianie błędów, chodzi o to, żeby sobie na nie pozwolić. Jest to bardzo ważny i istotny element całej nauki. Błędy są doświadczeniem, które jest najskuteczniejszą metodą nauki.
W trakcie uczenia się nowego języka, czy przygotowania do egzaminu maturalnego lub sprawdzianu ważne jest aby sięgać po różne metody i opcje nauki, każdy z nas bowiem przyswaja wiedzę w inny sposób. Pomoce naukowe, próbne egzaminy, próba matura, korepetycje – to są dodatkowe narzędzia do nauki, gdzie realnie, na własne oczy możemy się przyjrzeć swoim błędom, zapamiętać je, a co więcej poprawić.
Niestety w szkołach bardzo często dziecko za popełnianie błędów jest karane oceną niedostateczną. Od najmłodszych lat dzieciom karze się uczyć według schematu, zgodnie z poleceniami nauczyciela, a wszelka odmienność, kreatywność lub po prostu inne podejście do danego błędu i próba innych rozwiązań jest niemile widziana.awsza, a popełnianie błędów przestało być nazywane problemem.
Jest to widoczne najbardziej w nauce języków obcych.
Język angielski. Wszyscy znamy ten moment, w którym musimy się przełamać żeby zacząć mówić. Wielu z nas ma obawy „jak to się czyta?” „mam polski akcent” „nie będę mówił bo się wstydzę”.
A to właśnie praktyka czyni mistrza. Czym jest praktyka? Popełnianiem błędów właśnie.
Znamy wiele przykładów osób, które myślą, że mówią dobrze po angielsku. Jednak po rzeczywistym spotkaniu z Brytyjczykiem okazuję się, że mają spore problemy w zrozumieniu, o co tak na prawdę pyta Steve… Dlaczego? Zapewne dlatego, że w polskiej szkole trudno jest o nauczyciela z nienagannym brytyjskim akcentem, który przedstawi język obcy w sposób przejrzysty, a co więcej będzie go z nami trenował. Najpierw wszyscy będą dukać, po 3 miesiącach okaże się, że na lekcjach angielskiego w końcu nie słychać języka polskiego.
Wielu uczniów podczas przygotowań do egzaminu, matury, następnego sprawdzaniu korzysta z korepetycji. To tam właśnie mają możliwość spotkania się z korepetytorem sam na sam, pokazania błędów jakie robią podczas nauki, zapytania o inny rodzaj wytłumaczenia danego problemu.
To dzięki popełnianym błędom nauczyliśmy się i zapamiętaliśmy wiele ze szkoły.
Pozwólmy sobie na nie. Szukajmy innych rozwiązań, innych sposobów nauki. Internet huczy od pomocy naukowych, wykładów, próbnych egzaminów, korepetycji i zajęć dodatkowych.
Wykorzystajmy to jak tylko możemy, aby nauka stała się prostsza, ciekawsza, a popełnianie błędów przestało być nazywane problemem.