Zmiany na maturze 2023 – j. angielski
22 listopada, 2022Czy warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?
28 grudnia, 2022Egzamin ósmoklasisty 2023
Koniec semestru zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, uczniowie ostatnich klas wkrótce będą musieli się zmierzyć z egzaminem ósmoklasisty. Test jest egzaminem pisemnym, który dla wielu oznacza ostatni etap w szkole podstawowej. 2023 rok jest przełomowy, ponieważ możemy spodziewać się pewnych zmian…
Zmiany w egzaminie 8-klasisty w 2023 – co musisz wiedzieć?
W roku 2023 pojawi się kilka zmian w egzaminie ósmoklasisty. W tym artykule poruszyliśmy najważniejsze z nich. W artykule odpowiemy na pytania takie jak:
- Jakie są terminy egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku?
- Ile trwa egzamin?
- Kto jest zwolniony z pisania egzaminu?
- Jakie są obowiązujące zadania na egzaminie ósmoklasisty?
- Co należy zabrać na egzamin ósmoklasisty?
Nowe terminy egzaminów 8-klasisty 2023
Największa zmiana w egzaminie ósmoklasisty dotyczy terminów. Do tej pory, uczniowie podchodzili do niego w kwietniu, jednak już od 2023 roku, testy zostaną przeniesione na maj.
- 23 maja 2023 r. godz. język polski,
- 24 maja 2023 r. godz. matematyka,
- 25 maja 2023 r. język obcy nowożytny.
Wszystkie wymienione egzaminy rozpoczynają się o godz. 9:00. Czas trwania każdego z nich jest inny:
Czas trwania egzaminów ósmoklasisty | |
Arkusz standardowy | Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt. 17. Komunikatu CKE |
Język polski | |
120 minut | 180 minut |
Matematyka | |
100 minut | 150 minut |
Język obcy | |
90 minut | 135 minut |
Dodatkowo, jeśli uczeń nie będzie w stanie podejść do egzaminu w pierwszym terminie, może liczyć na kolejne podejście w czerwcu. Terminy dodatkowe w 2023 roku przepadają na:
- 12 czerwca 2023 r. język polski
- 13 czerwca 2023 r. matematyka,
- 14 czerwca 2023 r. język obcy nowożytny.
Kto jest zwolniony z pisania egzaminu ósmoklasisty w 2023?
Pomimo, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, to istnieje możliwość ukończenia szkoły podstawowej bez podchodzenia do testu. Jak to możliwe i komu przysługuje taki przywilej?
Zwolnieni z egzaminu w 2023 roku będą, m.in. laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, wymienionych w wykazie olimpiad, jak również laureaci konkursów przedmiotowych na etapie wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Uczniowie, którzy spełniają powyższe warunki mogą liczyć na uzyskanie maksymalnego wyniku na egzaminie z wybranego przedmiotu.
Dodatkowo,
Pozostali ósmoklasiści nie muszą stresować się o minimalny próg zdawalności, ponieważ nie został on określony. Oznacza to, że powyższego testu nie sposób nie zdać. Natomiast wynik końcowy często decyduje o dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej.
Jeśli chcesz upewnić się, że Twoje dziecko będzie dobrze przygotowane do egzaminu, możesz zapisać je na kurs ósmoklasisty w Warszawie, kurs ósmoklasisty w Elblągu lub kurs ósmoklasisty w Gdańsku.
Obowiązujące zadania na egzaminie ósmoklasisty 2023
W arkuszach egzaminacyjnych standardowo, jak co roku uczniowie będą musieli się zmierzyć z zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi. W zależności od wybranego przedmiotu, zawarte w nim zadania różnią się od siebie. Chcąc uzyskać wysoki wynik, należy opanować wiadomości z zakresu szkoły podstawowej.
Jednym z wymagań na egzaminie z języka polskiego jest znajomość lektur:
- Charles Dickens „Opowieść wigilijna”,
- Aleksander Fredro „Zemsta”,
- Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”,
- Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady cz. II”, „Pan Tadeusz” (całość),
- de Saint-Exupéry „Mały Książę”,
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”, „Latarnik”,
- Juliusz Słowacki „Balladyna”,
- wiersze wybranych poetów.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki zawiera ok. 19-23 zadań, w tym do 6 otwartych. Należy przygotować się, m.in. na zagadnienia z zakresu geometrii, w tym obliczania objętości, pola powierzchni, a także procentów i ułamków. Z zamysłu, test przede wszystkim sprawdza umiejętność zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce.
Każdy uczeń zobowiązany jest wybrać jeden z nowożytnych języków obcych, w tym: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. W rzeczywistości jednak wybór ten jest znacznie bardziej ograniczony, ponieważ uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Co należy zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty rządzi się założonymi wytycznymi. Każdy uczeń obowiązkowo musi zabrać ze sobą przybory do pisania, takie jak długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. W trakcie trwania testu zabronione jest korzystanie z pomocy naukowych, w tym kalkulatora, słownika, czy telefonu komórkowego.