Jak skutecznie przygotować się do poprawki egzaminu maturalnego?
21 lipca, 2023Motywy w lekturach dla 8-klasisty: cała lista! POBIERZ DODATEK!
23 stycznia, 2024Nie wiesz jak napisać rozprawkę? To żaden problem! Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą każdemu 8-klasistowi w tworzeniu udanej rozprawki. Rozprawka to specyficzna forma pisemnej wypowiedzi, która wymaga starannego przygotowania. W naszych wskazówkach pokażemy Ci, jak krok po kroku napisać efektywną rozprawkę, zaczynając od wstępu, przechodząc przez rozwinięcie i kończąc na zakończeniu. Dzięki tym wskazówkom będziesz wiedział, jak przygotować plan wypowiedzi, sformułować tezę, przedstawić argumenty i przykłady, a także jak podsumować swoje rozważania.
Gotowy? To zaczynamy!
Przygotuj plan wypowiedzi. Zastanów się nad argumentami, wypisz je, następnie dopasuj do nich przykłady i zdecyduj jakie lektury będą dobrym uzasadnieniem.
Wstęp dopełnienie:
Wstęp powinien zawierać wprowadzenie Twoich rozważań. Ma to być ogólna refleksja nad poruszonym tematem. Sformułuj tezę lub hipotezę.
Teza jest to sformułowanie swojego stanowiska, którego jesteśmy pewni. Wyrażamy ją w formie zdania oznajmującego np. Uważam, że miłość w życiu człowieka jest najważniejsza.
Hipoteza jest to przypuszczenie, które będziemy udowadniać w rozprawce np. Wydaje mi się, że miłość w życiu jest najważniejsza.
Rozwinięcie dopełnienie:
W rozwinięciu uzasadnij tezę lub hipotezę. Użyj argumentów i przykładów. Pamiętaj, że argument to potwierdzenie Twojej tezy np. Miłość jest najważniejsza w życiu, ponieważ pozwala odkrywać głębsze wartości i rozumieć istotę ludzkich relacji.
Przykładem popierającym ten argument może być utwór “Mały Książe”
W 'Małym Księciu’, główny bohater ma niezwykłe relacje z różnymi postaciami, takimi jak Róża czy Lis. To poprzez te interakcje zyskuje głębsze zrozumienie dla siebie i innych. Na przykład, gdy mały książę opiekuje się Różą, to nie tylko dba o nią fizycznie, ale także zaczyna rozumieć, że miłość wymaga poświęceń i zaangażowania. Ta relacja staje się dla niego źródłem nauki o wartościach takich jak troska, oddanie i poświęcenie, co podkreśla istotną rolę miłości w życiu.
Na końcu podsumuj, że przykład faktycznie świadczy o poparciu twojej tezy. Sformułuj wnioski na podstawie przedstawionych dowodów.
Pamiętaj, aby każdy argument z uzasadnieniem był jednym akapitem – zaznacz to wyraźnym wcięciem.
Zakończenie – dopełnienie
W zakończeniu należy podsumować swoje rozważania. Powinny pojawić się w nim wnioski płynące z rozwinięcia i ostatecznie potwierdzenie słuszności tezy lub hipotezy.
Na koniec pamiętaj aby sprawdzić swoją pracę, przeczytaj ją jeszcze raz, upewnij się, że praca jest spójna i ma zachowaną spójność logiczną.