Język angielski / języki obce: jakie są najlepsze sposoby nauki słówek?
20 kwietnia, 2023Dlaczego warto zacząć naukę języków obcych od najmłodszych lat?
16 maja, 2023
Jakie są najlepsze strategie uczenia się i zapamiętywania materiału?
Uczenie się i zapamiętywanie nowego materiału to kluczowe umiejętności dla każdego, kto chce osiągnąć sukces w życiu zawodowym, ale wbrew pozorom też w prywatnym. Niezależnie od tego, czy uczysz się do ważnego egzaminu na studiach, przygotowujesz się do kluczowej prezentacji w pracy czy zdobywasz nowe umiejętności, aby awansować na wyższe stanowisko, istnieją różne strategie, które mogą pomóc ci w skutecznym uczeniu się i zapamiętywaniu.
Metoda powtórzeniowa
Powtarzanie materiału jest jedną z najskuteczniejszych strategii uczenia się i zapamiętywania. Powtarzaj materiał regularnie i wracaj do niego w różnym czasie, w różnym kontekście, aby utrwalić go w pamięci długotrwałej. Pamiętaj, żeby zachować równowagę między powtarzaniem a eksplorowaniem nowego materiału.
Praca w grupie
Nauka grupowa może być bardzo skuteczna, ponieważ pozwala na wymianę wiedzy i pomysłów a tzw. burza mózgu potrafi sprawnie poszerzać horyzonty w danej dziedzinie. Zespołowe rozwiązywanie problemów może prowadzić do lepszych wyników niż samodzielne uczenie się. W grupie możesz także uczyć się od innych i korzystać z ich doświadczeń oraz czerpać inspirację od bardziej zorientowanych w temacie kolegów.
Ucz się – bawiąc, baw się – ucząc
Nauka poprzez zabawę jest nie tylko skuteczna, ale także przyjemna. Korzystaj z wszelakich gier, zagadek czy quizów, oglądaj filmy i filmiki w social mediach. Takie aktywności pozwolą ci szybciej utrwalić materiał, ponieważ stanowią odpoczynek od klasycznej nauki oraz wielotorowo stymulują mózg, działając na zmysły wzroku i słuchu jednocześnie. Nie zapominaj jednak, żeby wybierać gry i filmy związane z tematem, który masz opanować.
Uczenie się naprzemienne
Nauka na zmianę to strategia, która polega na uczeniu się różnych tematów w krótkich interwałach czasowych. Dzięki temu unikasz nudzenia się i utrzymujesz swoją koncentrację na najwyższym poziomie. Możesz na przykład uczyć się jednej tematyki przez 25 minut, a następnie przejść do innej przez kolejne 25 minut. Wykorzystaj w celu ustawienia czasu np. aplikacje na smartfonie albo zegar kuchenny.
Używanie notatek
Robienie notatek podczas nauki jest bardzo skuteczną strategią. Pomaga bowiem zobaczyć związki między różnymi elementami materiału do opanowania, a także utrwalić go w lepiej pamięci. Co istotne, lepiej działa robienie notatek ręcznie niż cyfrowo. Warto też połączyć notatki z innymi technikami uczenia się, takimi jak powtarzanie materiału.
Uczenie się przez naśladowanie
Naśladowanie innych osób, które osiągnęły sukces w danej dziedzinie, może być bardzo pomocne. Studiowanie ich sposobu myślenia, działania i podejścia do nauki, może dostarczyć inspiracji i wskazówek. Najlepiej, abyś mógł poznać swojego idola osobiście i porozmawiać na żywo, jeśli nie jest to możliwe, poszukaj w sieci materiałów z nim związanych, wywiadów, biografii i podobnych.
Uczenie się poprzez…. uczenie innych
Czy wiesz, że skuteczniej opanujesz materiał z danej dziedziny, jeśli będziesz musiał go komuś mniej zorientowanemu wytłumaczyć w prosty i zrozumiały sposób? Przygotowanie się do nauczania pomaga w utrwaleniu materiału, pogłębieniu zrozumienia danego tematu i uporządkowaniu w myślach uzyskanych informacji. Wybór tych strategii, które najlepiej odpowiadają osobistym preferencjom i stylowi nauki pozwoli ci szybciej osiągnąć sukces w nauce i zapamiętywaniu materiału. Znalezienie własnej, najlepszej metody nauki jest kluczowe, aby móc osiągnąć postęp w nauce i osiągnąć swoje cele. Powodzenia!