Ciekawe idiomy z języka angielskiego i jak ich używać
20 marca, 2023Jak poprawić swoje umiejętności pisarskie?
27 marca, 202310 porad jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty i matury
Przed Tobą egzamin ósmoklasisty lub matura? Przygotuj się do ważnego dnia, wedle 10 przykazań efektywnej nauki:
1. Rozpocznij od pozytywnego nastawienia
Rozpocznij przygotowania do egzaminu z pozytywnym nastawieniem. Robisz duży krok w kierunku osiągnięcia zamierzonego wyniku końcowego. Jeśli chcesz, aby Twoja nauka przynosiła efekty, ustal sobie jasne cele i stopniowo podchodź do ich realizacji.
2. Regularna powtórka materiału
Nie jest tajemnicą, że najlepszą formą przygotowania jest regularna powtórka materiału. Dzięki niej unikniesz powstawaniu zaległości i będziesz miał czas na rozłożenie sobie tematów w czasie. Nie daj się przytłoczyć ogromowi materiału do przerobienia i zadbaj o dobrą organizację swoich powtórek. Możesz przerabiać podręczniki lub skorzystać z arkuszy egzaminacyjnych.
3. Od ogółu do szczegółu
Zapoznaj się z tematem, stopniowo nabywaj więcej informacji. Kiedy poczujesz się już swobodnie przy opracowywaniu podobnych zagadnień, podnieś sobie poprzeczkę i sprawdź się na wyższym poziomie. Nie zniechęcaj się, początki mogą wydać Ci się żmudne, jednak z czasem będziesz w stanie rozwiązywać z pozoru trudne zadania, które wcześniej były dla Ciebie zagwozdką.
4. Zorganizuj sobie czas
Pamiętaj, że przystępując do egzaminu końcowego musisz się zmierzyć z dużą ilością materiału. Zanim rozpoczniesz naukę, zorganizuj sobie czas i zaplanuj tematy, które chcesz przyswoić. Wielu uczniów budzi się miesiąc przed samym egzaminem, wówczas przyswojenie całego materiału może być nie lada wyzwaniem. Postaraj się uniknąć takiego scenariusza i rozpocznij naukę możliwie jak najwcześniej.
5. Wybierz najlepszą technikę nauki dla Ciebie
Każdy z nas jest inny – podobno dzielimy się na grupę humanistów i osób z umysłami ścisłymi. Niezależnie, do których z nich przynależysz, kluczem do efektywnej nauki jest odnalezienie techniki nauczania, która odpowiada na Twoje potrzeby. Jedni nabywają wiedzę poprzez realizowanie map myśli, innym wystarcza metoda skojarzeń. Wypróbuj kilka różnych sposobów i sprawdź, która z nich jest najlepsza dla Ciebie.
6. Zapanuj nad stresem
Na pewno niejednokrotnie słyszałeś, że przed Tobą najważniejszy egzamin w życiu. Nie daj się jednak zjeść stresowi i zapanuj nad swoimi emocjami. Dzięki temu będziesz mógł w skupieniu przygotować się do wielkiego dnia.
7. Znajdź kompana do nauki
Niestety na egzaminie nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich pytań. Jeśli poświęciłeś sporo czasu na naukę, skorzystaj z pomocy drugiej osoby, która przepyta Cię z przerobionego materiału. W ten sposób możesz poznać inne podejście do danego tematu i odpowiedzieć na pytania, których się nie spodziewasz.
8. Pozbądź się rozpraszaczy
Rozpoczynając powtórkę w domu pamiętaj, by wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor i odłożyć na bok wszelkie przedmioty, które rozpraszają Twoją uwagę. Dzięki temu będziesz w stanie skupić się na przerabianym materiale. Czekasz na wiadomość od znajomych? A może chciałbyś zobaczyć, jakie trendy aktualnie królują na Tik Toku? To zrozumiałe! Pamiętaj jednak, by chwila na relaks nie pokrywała się z czasem na naukę.
9. Rozwiązuj arkusze
Korzystaj z ogólnodostępnych arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Dzięki temu będziesz mieć wgląd do tego, jakie zadania mają tendencję do powtarzania się, jak również możesz sprawdzić, które kryteria należy spełnić, by osiągnąć najwyższy wynik. W końcu załapiesz, jaki elementy musi zawierać Twoja odpowiedź, by wstrzeliła się w klucz.
10. Rób notatki
Jesteś wzrokowcem? A może masz zdolność zapamiętywania informacji ze słuchu? W obu przypadkach warto wzbogacić swoją wiedzę o notatki. Słuchaj uważnie na zajęciach, ale czuj się swobodnie notując w zrozumiały dla Ciebie sposób. Gwarantujemy, że podziękujesz sobie przed samym egzaminem.