10 porad jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty i matury
24 marca, 20235 wynalazców, którzy zmienili świat
3 kwietnia, 2023Niezależnie, czy piszesz dla siebie, czy dla szerszej publiczności, rozwijanie umiejętności pisarskich może być kluczowe w wielu sytuacjach. Przygotowujesz się do egzaminu, na którym będzie na Ciebie czekać pisemna forma wypowiedzi? Poznaj sprawdzone techniki, które pomogą Ci odpowiednio nastawić się do tego momentu.
Słownictwo i gramatyka
Czujesz, że masz flow do pisania, ale czasem brakuje Ci odpowiedniego słownictwa? Na ratunek przychodzą książki. Im więcej czytasz lektur, tym bardziej rozwijasz swoje umiejętności pisania, poznajesz różne style wypowiedzi i przyswajasz się z poprawną gramatyką. Czytając, staraj się zwracać również uwagę na to, w jaki sposób pisarz używa języka w zależności od informacji, które chce przekazać. Pomoże Ci to rozwinąć własną wrażliwość językową. Czerp inspirację od autorów, którzy Twoim zdaniem mają bogaty zakres słownictwa.
Praktyka czyni mistrza
Nie bez powodu w szkole dostajesz zadania domowe w postaci wypowiedzi pisemnych, które wymagają od Ciebie zaangażowania. Dzięki nim masz okazję ćwiczyć kreatywność oraz budowanie pełnych zdań. Dodatkowo, różne gatunki wymagają innego podejścia, przez co rozwijasz różne style i zwiększasz swoją wszechstronność. Dzięki ćwiczeniom, będziesz w stanie nauczyć się pisać pełnymi zdaniami, zawierającymi odpowiednie słownictwo. Pisanie to również sposób na wyrażenie siebie i swojej osobowości. Znalezienie swojego stylu pisarskiego pozwoli Ci na tworzenie bardziej naturalnych i autentyczne tekstów. Nawet najlepsi pisarze potrzebują opinii innych, zatem poproś przyjaciół lub rodzinę o przeczytanie Twojego tekstu i wyrażenie swojej opinii. Zwróć uwagę na ich uwagi i sugestie, a następnie wykorzystaj je, aby poprawić swój styl pisania.
Jak poprawnie napisać wypowiedź pisemną na maturze?
• Zanim przejdziesz do pisania, porządnie zapoznaj się z treścią polecenia.
• Dowiedz się, na jakich elementach zależy autorowi i skup się na temacie.
• Następnie ułóż sobie scenariusz tak, aby był zrozumiały dla odbiorcy.
• Chcąc uniknąć błędów kardynalnych, w swojej wypowiedzi odnoś się tylko do bohaterów i ich losów, co do których masz stu procentową pewność.
• Podejdź do tego zadania bez stresu, daj z siebie wszystko i nigdy nie zostawiaj pustego miejsca.