Chcesz wiedzieć jak będzie wyglądała matura z matematyki w 2025 roku?
20 sierpnia, 2024To jest druga część cyklu poświęconego zmianom na maturze. Jeśli interesuje Cię, co się zmieni w egzaminie z języka polskiego, to tutaj znajdziesz wszystko, co powinnaś lub powinieneś wiedzieć. Opiszemy co się zmienia, jakie są listy lektur, i które plotki i zapowiedzi się nie sprawdziły.
Język polski
Nie jest jeszcze jasne, jak będzie wyglądała matura rozszerzona z języka polskiego w 2025 roku. Wciąż nie zapadła decyzja, czy na rozszerzeniu będzie tylko wypracowanie (jak dotychczas), czy będzie również część testowa (jak zapowiadano przy wprowadzeniu formuły 2023). CKE poinformowało, że do 1 września 2024 roku zostaną podane te informacje.
Co już wiemy na pewno, to jakie będą zmiany w języku polskim na maturze w 2025 roku na poziomie podstawowym, tu zmienia się przede wszystkim lista lektur.
Z listy lektur zniknęły:
- Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich.
- Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod.
- Juliusz Słowacki, Kordian.
- Eliza Orzeszkowa, Gloria victis.
- Legenda o św. Aleksym.
- Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu.
- Gall Anonim, Kronika polska.
- Dante Alighieri, Boska Komedia.
- Piotr Skarga, Kazania sejmowe.
- Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki.
- Tadeusz Borowski, opowiadania: Ludzie, którzy szli.
- Jacek Dukaj, Katedra.
Ponadto utwory takie jak Potop H. Sienkiewicza oraz Inny świat G. Herlinga-Grudzińskiego będą obowiązywać tylko we fragmentach.
Do wymagań na maturze wracają takie lektury jak: Chłopi (fragmenty) W. Reymonta oraz Ferdydurke (fragmenty) W. Gombrowicza, które nie znalazły się w wymaganiach egzaminacyjnych wprowadzonych w trakcie i po pandemii.
Aktualna lista lektur na maturę 2025 z języka polskiego:
Utwory literackie poznawane w całości |
|
Krótkie utwory literackie poznawane w całości i utwory literackie poznawane we fragmentach |
|
Utwory poetyckie |
|
Co się nie zmieniło
Piszemy o tym, ponieważ było dużo plotek i niepotwierdzonych informacji, które teraz możemy sprostować.
W wypracowaniu nadal będzie można odwołać się do wybranej (dowolnej) lektury obowiązkowej – w żadnym z dwóch tematów nie będzie wskazany konkretny utwór literacki, co jest pozostawieniem formuły wprowadzonej przy okazji pandemii. Nie będą wprowadzone tematy zawierające utwór poetycki lub jego fragment, co było zapowiadane nawet w informatorach. Forma wypracowania pozostaje bez zmian – będzie to wypowiedź argumentacyjna, która musi zawierać minimum 300 słów.
Jak będzie wyglądać matura ustna z języka polskiego
Sama formuła matury pozostanie taka sama, czyli każdy losuje dwa pytania: jedno z listy jawnej, jedno dotyczące utworu literackiego. Dużą zmianą jest liczba pytań jawnych – wcześniej było 112, teraz będzie mniej, bo 68. Nie będzie pytań dotyczących lektur ze szkoły podstawowej.
W zakresie pozostałych przedmiotów egzaminu maturalnego nie przewiduje się istotnych zmian względem formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2023–2024 (z wyjątkiem ograniczenia zakresu merytorycznego do wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej z 2024 r.).
Pierwsza część była poświęcona zmianom na maturze z matematyki i znajdziesz ją TU.